Northwest College buildings are now closed to the public until further notice;
Get updates at NWC COVID-19; We are open digitally, so please call or email us.

NWC News Desk

Outstanding academic awards presented

Posted May 13, 2008
By

P O W E L L, W y o. - Northwest College recognized 29 students this spring for academic excellence in their areas of study and in newspaper and webcasting activities. Students were presented their awards in a ceremony and reception late in the semester.

Individuals were recognized for academic merit, modeling academic inquiry and enthusiasm, and engagement with faculty and students in their academic disciplines. Each of the college's seven divisions recognized students, as did the Northwest Trail, the student newspaper. During the award presentation ceremony, it became apparent that each student had earned the admiration of the faculty who worked with them.

Northwest College, located in Powell, Wyo., 70 miles from Yellowstone National Park, is a two year, residential college offering transfer and technical programs of study that blend traditional arts and sciences with emerging technologies.

Local students who received awards are ..... [listed by town with name, award area of emphasis (if there is one) and divisional award]

WYOMING

Cheyenne
Michelle Ramirez - Northwest Trail & Webcasting

Cody
Mark Bentley - Physical Science Division

Nolan Goubeaux - Forensics- Communication Division

Sonnet Gwynn - Graphic Arts - Communication Division

Candis Kern - Anthropology - Social Science & Education Division

Wade McMillin (2 awards) - Journalism - Communication Division and Northwest Trail/Webcasting

Joshua Paredez - Music - Visual & Performing Arts Division

Brandi Wright - Art - Visual & Performing Arts Division

Meeteetse
Haley May - Humanities - Humanities Division

Thermopolis
Katie Crooks - Spanish - Humanities Division

Sean Ryan - Northwest Trail & Webcasting

Powell
Braxton Beemer - Physical Science Division

Everett Koelling - Physical Science Division

Matthew Miller - Physical Science Division

Angela Morton - Biology - Life & Health Science Division

Breanne Robirds (2 awards) - Education - Social Science & Education Division and English in writing - Humanities Division

MONTANA

Big Timber
Melissa Mack - Agriculture - Agriculture, Technology and Business Division

Bridger
Dacia Webber - Nursing - Life & Health Science Division

Eureka
Trisha Brain - Photography - Communication Division

IDAHO

Meridian
Christopher Smurthwaite - Business - Agriculture, Technology and Business Division

CALIFORNIA

El Dorado Hills
Cody Werbelow - Northwest Trail and Webcasting

NEVADA

Fallon
Darren Lewis - Physical Education - Life and Health Science Division

NEW MEXICO

Los Lunas
Nathan Smith - Music - Visual and Performing Arts Division

Socorro
Alexander Stringer - Political Science - Social Science and Education Division

WEST VIRGINIA

Mannington
Rachael Scott - Art - Visual and Performing Arts Division

GERMANY

Frankfurt Main Hessen
Judith Kempe - American Studies - Humanities Division

VIETNAM

Ho Chi Minh City
An Vo - French - Humanities Division